| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Sand Blaster Machine Switch |
| Color | Blue |
| Material | Aluminium |
| Assembly Required | No |
| Operation Type | Manual |
| Air Inlet/Outlet | 8mm/0.31in |
| Working Pressure | 0.4~0.8MPa |
| Product Size | 23*4.5cm/9.06*1.77in |
| Net Weight | 0.4kg/0.88lbs |
Check the listing for details. Sand Blaster Machine Switch, Palm Pressing Control Sandblaster Handle. Color: Blue, Condition: New. Listed at 33.81 USD. Application It is suitable for train and machine refurbishment, steel structure treatment, anti-corrosion treatment, and oil pipeline treatment. It is used to control the sandblasting operation of the air-controlled sandblasting machine. Specifications Color: Blue Material: Aluminium Process: Spray Painting Shape: Rectangle Style: Modern Assembly Required: No Operation Type: Manual Air Inlet/Outlet: 8mm/0.31in Working Pressure: 0.4~0.8MPa Product Size: 23*4.5cm/9.06*1.77in Package Size: 24*5.6*5.7cm/9.45*2.2*2.24in Gross Weight: 0.42kg/0.93lbs Net Weight: 0.4kg/0.88lbs Package Included 1* Sandblasting Machine Switch 1* Strap .