| Unit Qty | 1 |
|---|---|
| Overall Height | 24 in |
| Mounting Plate Dimensions | 8 in x 8 in |
| Color | Yellow (w/ black stripes) |
| MPN | Machine-Safety-Guard |
| Material | Steel |
| Mounting Plate Hole Dia. | 5/8 in |
| Mounting Plate Thickness | 1/16 in |
| Weight | 36 lbs. |
| Brand | Sandbaggy |
| Product Type | Barrier |
| Length | 48 in |
| Mounting Plate - Hole Dia. | 5/8 in |
| Coating | Powder Coated |
| Tube Diameter | 4.5 in |
Check the listing for details. Sandbaggy High Profile Machine Safety Guard (24" H x 48" L) - Fixed Barrier. Color: Yellow (w/ black stripes), Condition: New. Listed at 212.30 USD. Safeguard your valuable machinery and personnel with our robustHigh Profile Machine Safety Guard. Constructed using solid 4.5" tubular steel and finished with a durable high-visibility reflective yellow powder coat, theseindustrial safety guards are designed to withstand heavy impacts from forklifts, pallet trucks, and other vehicles.