| nozzle type | 35*20*3mm |
|---|---|
| Country/Region of Manufacture | China |
| Maximum Working Pressure | 3-7 bar |
| Air Inlet Size | inner diameter 13.5mm |
| Type | Sandblasting Gun |
| Color | Silver |
| Item Weight | about 550g |
| Set Includes | Extra Nozzles, Sandblasting Gun |
| Brand | Unbranded |
| Custom Bundle | No |
Check the listing for details. Sandblaster Gun Kit w/Boron Carbide Nozzle Replacement For Sand Blast Cabinet. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 44.99 USD. Our Sandblaster Gun Is Made Of Al Alloy Through Die-Casting, Which Is High Quality, Serviceable, Smooth Sandblasting And Wear Resistance. The Operator Inserts The Nozzle Washer Into a Contractor-Thread Nozzle Holder And Screws In The Nozzle, Turning It By Hand, Until It Seats Firmly Against The Washer.