| Warranty | One Year Warranty |
|---|---|
| Pressure Range | Operate Air Pressure(60-120PSI) |
| Maximum Working Pressure | 120 psi |
| Manufacturer Color | Silver and pink |
| Size | Sand Blaster Size(135x150mm) |
| Color | Pink and Silver |
| Material | Aluminum + Iron + Ceramic |
| Set Includes | Sand blaster gun and noozle |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 |
| Brand | Unbranded |
| Type | Sand blaster gun |
| Application 2 | for refurbishing external brickwork, glass, aluminum alloy |
| Capacity | 60 gal |
| Voltage | 0 V |
| Model | Sand blaster gun nozzle kit |
| Application | for sand glass, sandblasting, surface polishing processing, etc |
| Country of Origin | China |
| Diameter | Steel Nozzle (10mm), Ceramic Nozzle (4.5mm/5mm/6mm/7mm) |
| UPC | 601549068959 |
Check the listing for details. Sandblaster Sandblasting Gun Air Siphon Feed Nozzles Tip Sand Blaster Tool Kit. Color: Pink and Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 25.84 USD. ✨【Multi-purpose 】Multi-purpose Designed for ideal efficient sandblasting, high-pressure liquid, and air cleaning of parts and surfaces.it also can be used for sand glass, sandblasting, surface polishing processing, and machinery parts.