| Warranty | One Year Warranty |
|---|---|
| Maximum Working Pressure | 120 psi |
| Pressure Range | Operate Air Pressure(60-120PSI) |
| Manufacturer Color | Silver and pink |
| Size | Sand Blaster Size(135x150mm) |
| Color | Pink and Silver |
| Set Includes | Blast Hose, Extra Nozzles, Hopper, Sand blaster gun and noozle |
| Material | Aluminum + Iron + Ceramic |
| Brand | EEEKit |
| Type | Sand blaster gun |
| Application 2 | for refurbishing external brickwork,glass,aluminum alloy |
| Model | Sand blaster gun nozzle kit |
| Application | for sand glass,sandblasting,surface polishing processing,etc |
| Diameter | Steel Nozzle (10mm),Ceramic Nozzle (4.5mm/5mm/6mm/7mm) |
Check the listing for details. Sandblaster Sandblasting Gun Air Siphon Feed Nozzles Tip Sand Blaster Tool Kit. Color: Pink and Silver, Condition: New. Listed at 16.89 USD. 【Multi-purpose 】 Multi-purpose Designedfor ideal efficient sandblasting, high-pressure liquid, and air cleaning of parts and surfaces.it also can be used for sand glass, sandblasting, surface polishing processing, and machinery parts.