| Model | Implant Motor |
|---|---|
| Brand | SANDENT |
| Classification Product Code | EFB |
| input voltage | DC36V |
| Size | 280mm*268mm*135mm |
| Custom Bundle | No |
| Torque Range | 5-70Ncm(gear ratio:20:1) |
| Handpiece Type | Low Speed |
| Light | led |
| Regulation Number | 872.4200 |
| Input power | 150VA |
| Free Shipping | Yes |
| Motor | surgical brushless motor |
| 510(K) Number | K181691 |
| Material | Metal |
| Modified Item | No |
| Intended Use/Discipline | Dental Laboratory, Dentistry |
| Motor Rotation Speed Range | 300-40,000rpm |
| Subsequent Product Code | EGS |
| Handpiece Angle | Contra Angle |
| Instrument | Dental Implant Brushless Motor |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. SANDENT Surgical Implant Motor System /Contra Angle 20:1 Handpiece LED. Condition: New. Listed at 779.00 USD. FDA for Handpiece: 510(K) Number: K181691, Regulation Number: 872.4200, Classification Product Code: EFB, Subsequent Product Code: EGS. Input power:150VA;. Ambient temperature range:+5~40℃;. Motor specifications.