| Country of Origin | China |
|---|---|
| Maximum Linear Speed | 200rmp |
| Size | 27.5*5.7*4cm (10.8*2.2*1.57inch) |
| Circumference | 104cm/41inch |
| Material | Aluminum Alloy |
| Granularity | 60-800 Mesh |
| Net Weight | 0.3kg/0.66lbs |
| Sand Width | 2cm/0.79inch |
| Battery Included | No |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bracket |
| Note | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
Check the listing for details. Sanding Belt Bracket Power Tool Drill Attachment for Electric 100 Angle Grinder. Condition: New, Made in China. Listed at 19.44 USD. Description Application scope:M10 and M14 thread Angle grinder The grooved belt wheel and high-quality belt sander stand can ensure stable polishing, grinding, and forging without sudden stagnation and shake. The belt wheel is made of aluminum alloy, so it has good resistance to wear and corrosion. It can quickly turn your angle grinder into a belt sander, achieving a wider range of uses. Specification Material: Aluminum Alloy Maximum Linear Speed: 200rmp Granularity: 60-800 Mesh Circumference: 104cm/41inch Sand Width: 2cm/0.79inch Application scope:M10 and M14 thread Angle grinder Size: 27.5*5.7*4cm (10.8*2.2*1.57inch) Net Weight: 0.3kg/0.66lbs Package Included 1 x Belt Sander Stand 1 x Belt 1 x Belt Wheel.