| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Collection | Sandy Beach |
| Brand | Coaster |
| Model | 201308 |
| MPN | 201308 |
| Color | Buttermilk |
| Type | Chests |
| Style | Coastal |
| Item Height | 61" |
| Item Width | 42" |
| Item Length | 18" |
| Category | Chests |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Coaster Sandy Beach Coastal Wood 8-Drawer Man's Chest in Buttermilk. Color: Buttermilk, Condition: New. Listed at 948.99 USD. Upgrade your bedroom storage options with this tasteful, hardwood chest. Crafted from high-quality materials, it's a sturdy and durable option for keeping your wardrobe organized. This chest is complete with six drawers on the left and a large cabinet with two additional drawers on the right. With all that available space, you'll have plenty of room to meet your storage needs. This chest is offered in finishes of white, cappuccino, or black to blend seamlessly with any color palette.Features:Includes: One (1) man' chestFinish: ButtermilkMaterials: Asian Hardwood, Asian Tropical Wood, MDF, Paper LaminateVersatile cottage-inspired design promotes a welcoming atmosphereFeatured in white finishExpertly crafted with poplar veneer and hardwoodsSold separatelyDrawer joinery method: English dovetailDrawer - felt lined: Yes, top drawer onlyDrawer glides: Metal extension glidesDrawer box construction style: 5 piecesHardware type: Metal knobDrawer glide - size and length extension glide: 35mm x 12"L and 35mm x 14"LLeveler/ plastic glide: NoDrawers: Drawers vertical panel - Solid tropical wood; Bottom panel - MDF with PU paperDrawer - cedar line: NoDrawer - tinted drawer: NoDrawer box - thickness of vertical panel: 11mmSpecifications:Product Dimensions: 61"H x 42.25"W x 18.5"DProduct Weight: 157.99 lbsNumber of Drawers: 8Number of Doors: 1Weight Capacity: 45 lbsAssembly Required: NoWarranty: One (1) year limited manufacturer warranty