| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Speeds | 1 |
| Features | Quiet Operation, Wired |
| Item Width | 7.75 in |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 7.75 in |
| Power Source | Electrical |
| Coverage | 3420 sq ft |
| Material | Aluminum |
| Number of Cleaning Stages | 2 |
| Year Manufactured | 2019 |
| Model | RS72 |
| Contaminants Captured | Bacteria, Cough & Sneeze Debris, Fungal Spores, Virus Carriers, Viruses |
| Item Weight | 25 lbs |
| Filtration Technology | UV Light (Sterilizer) |
| Application | Whole Room |
| Brand | Sanitaire |
| Color | Silver |
| Room | Any Room |
| Filter Life | 12 Months |
| Item Depth | 34.5 in |
| Type | Plug-In |
Check the listing for details. Sanitaire RS72 UVC Room Air Sanitizer. Color: Silver, Condition: New, Made in United States. Listed at 500.00 USD. SANITAIRE ® Room Air Sanitizers utilize.