| Light Color | White |
|---|---|
| LED Chip Code | 2835 |
| Power Source | Hardwired |
| MPN | 01-04-001-010307 |
| Item Length | 7.76 in |
| Lumens | 3400lm |
| Control Style | Knob Control |
| Sensor Type | Motion |
| Energy Star | A |
| Labels & Certifications | Energy Star |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Item Height | 4.76 in |
| Voltage | 120 V |
| Features | Energy Efficient, Energy Saving, Even Lighting, Up Down, Waterproof, Weather Resistant |
| Item Width | 4.96 in |
| Lighting Technology | LED |
| Number of Settings | 1 |
| Required Tools | Screwdriver |
| EC Range | A - G |
| Color | White |
| Material | Ceramic, PC |
| Installation Area | Outdoor |
| Number of Lights | 2 |
| Brand | Sansi |
| Mounting | Wall Mounted, Corner, Ceiling Mounted |
| Type | Flood Light |
| IP Rating | IP65 |
| Model | SANSI 30W |
| Power Consumption | 30 W |
| Bulb Life Hours | More Than 50,000 Hours |
| Item Weight | 1.72 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. SANSI 3400LM LED Motion Sensor Security Light 30W Outdoor Floodlight Wall Lamp. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 25.99 USD. SANSI LED Security Motion Sensor Outdoor Lights, 30W (250W Incandescent Equivalent) 3400lm. SANSI Independent design. The sensing angle and coverage can up to 180° and max 50ft. It's easy and fast to install by yourself.