| Light Color | White |
|---|---|
| LED Chip Code | 2835 |
| Power Source | Hardwired |
| Year Manufactured | 2025 |
| Lumens | 4000 lm |
| Control Style | Knob Control |
| Unit Type | Unit |
| Sensor Type | Motion |
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Labels & Certifications | Energy Star |
| Voltage | 120 V |
| Features | Dusk-to-Dawn, Waterproof, PIR motion sensor, Patented ceramic chip technology, Longer lifespan, Adjustable head, 4 modes set |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Ceramic |
| Lighting Technology | LED |
| Number of Settings | 3 |
| Required Tools | Screwdriver |
| EC Range | A - G |
| Color | White |
| Material | Ceramic, Plastic, Plastic |
| Number of Lights | 1 Light |
| Installation Area | Outdoor |
| Brand | Sansi |
| Mounting | Wall Mounted, Ceiling Mounted, Corner |
| Type | Flood Light |
| IP Rating | IP65 |
| Assembly Required | Yes |
| Power Consumption | 30 W |
| Bulb Life Hours | More Than 50,000 Hours |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. SANSI 4000LM LED Motion Sensor Security Light 30W Outdoor Wall Lamp Waterproof. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 25.99 USD. SANSI 4000LM Motion Sensor Outdoor Lights, 30W Super Bright Dusk to Dawn Flood Lights Outdoor Motion Sensor, 400W Equivalent 5000K IP65 Floodlight More Energy Efficient for Garage, Yard, Porch. The sensing angle and coverage can up to 180° and max 50ft.