| Size | 55W |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Wattage | 25W |
| Beam Angle | 120° |
| Dimming Settings | 25%, 50%, 75%, 100% |
| Socket Size | Plug in |
| MPN | 01-03-001-505501 |
| Suitable For | Flowering, Maintaining Mother Plants, Rooting Cuttings & Seedlings, Vegetative Growth |
| Spectrum | Full |
| Lumens | 8023 lm |
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Features | Auto-dim Function, Emergency Shut-down, Silent-running, Universal Position |
| Number of LEDs | / |
| Lighting Technology | LED |
| Minimum Wavelength | 400nm |
| EC Range | A - G |
| Maximum Wavelength | 780 nm |
| Input Voltage | 120 V |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | SANSI |
| Type | Grow Light |
| Lifespan | 50000 Hours |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. SANSI 55W/80W Grow Lights T10 Standing 4.34FT 4000K Adjustable Dimming Timer. Condition: New, Made in China. Listed at 59.99 USD. It closely replicates natural light conditions and covers the spectrum required for plant photosynthesis. This effectively reduces the thermal resistance between the LED PN junction and the heat sink surface, resulting in faster heat conduction and improved efficiency in converting electrical energy into light, resulting in brighter lights and longer life.