| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Number of Items in Set | 2 |
| Wattage | 10 W |
| Beam Angle | 120° |
| Dimming Settings | NO |
| MPN | 01-03-041030+2 |
| Socket Size | E26 |
| Item Length | 4 in |
| Smart Home Compatibility | Does not apply |
| Suitable For | Flowering |
| Spectrum | Full |
| Lumens | 900lm |
| Control Style | Switch |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | 10 Stars |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Features | Silent-running |
| Number of LEDs | 17 |
| Unit Quantity | 2 |
| Item Width | 3 in |
| Lighting Technology | LED |
| Minimum Wavelength | 400 nm |
| EC Range | A+++ - G |
| Maximum Wavelength | 780nm |
| Minimum Temperature | 104°F |
| Color | White |
| Item Diameter | 3 in |
| Material | Ceramic |
| Input Voltage | 120 V |
| Maximum Temperature | -4°F |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | SANSI |
| Compatible Ballast | Electronic |
| Type | LED (Light Emiting Diode) |
| Advantage | Good for plant grow/veg/flower/bloom/fruit stage |
| Assembly Required | Yes |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power Consumption | 10W |
| Lifespan | 25000Hours |
| Item Weight | 12 oz |
Check the listing for details. SANSI LED Plant Grow Light Bulb Full Spectrum 10W Grow Lamp PAR20 Indoor Sunlike. Color: White, Condition: New. Listed at 13.71 USD. Frosted optical design: PPF: 16.8 umol/s, PPFD: 97.91 μmol/s/㎡ @ 1ft. Through the frosted lens not only provides soft and even light improves light utilization, gives plants more supplementary light; give plants more supplementary light, and improve light bulb lifespan to 25,000 hours. Imitate the solar spectrum: Customize a more ideal full life cycle full spectrum supplementary light program, covering the entire visible spectrum of 400nm-780nm; Color rendering index Ra is close to 100, infinitely close to natural light, suitable for every cycle of plant growth, effectively promotes plant growth, and improves crop yield and quality. Patented ceramic technology: Chip on Ceramic, SANSI's patented technology replaces the traditional Mcpcb aluminum substrate with a non-conductive ceramic heaSANSI LED Plant Grow Light Bulb Full Spectrum 10W Grow Lamp (150 Watts Equiv)StoreABOUT USAdd to FavoriteView FeedbackContactSANSI Grow Light Bulb with Ceramic Technology, PPF 16.8 umol/s LED Full Spectrum 10W Grow Lamp (150 Watts Equiv) with Frosted Optical Lens for High PPFD, Energy Saving Plant Lights for Seeding GrowingDescriptionWattage10 wattsStyleNon Dimmable BrandSANSILight TypeLEDQuantity 2CCT4000KLuminous flux900LMLifetime25000 hours🌼Frosted optical design: PPF: 27.2 umol/s, PPFD: 97.91 μmol/s/㎡ @ 1ft. Through the frosted lens not only provides soft and even light improves light utilization, gives plants more supplementary light; but also through 60° beam angle covers more plants.🌞Imitate the solar spectrum: Customize a more ideal full life cycle full spectrum supplementary light program, covering the entire visible spectrum of 400nm-780nm; Color rendering index Ra is close to 100, infinitely close to natural light, suitable for every cycle of plant growth, effectively promotes plant growth, and improves crop yield and quality.🌻Patented ceramic technology: Chip on Ceramic, SANSI's patented technology replaces the traditional Mcpcb aluminum substrate with a non-conductive ceramic heat sink, and directly solder the LED chip on the ceramic heat sink, effectively reducing the system thermal resistance between the LED PN junction and the surface of the heat sink, resulting in faster heat conduction and higher product reliability, makes the SANSI bulb has higher light efficiency.🍀Safe and reliable: The lamp body is made of special ceramic material, and the flame retardant grade reaches V0; the reinforced insulation structure design, no risk of electric shock, is safer; the whole shell material reaches the WF2 anti-corrosion grade, which is more reliable and durable; low IR, less heat radiation, avoiding close Distance exposure burns plants.PLEASE NOTE:THE BULBS CAN NOT BE USED IN ENCLOSED ENVIROMENT IN CASE OF OVERHEAT ABOUT SANSI Traditional accessories market has been all about quality. At SANSI we take a different approach to the market. We do not play the cheapest game. Instead, we produce every items use best parts, perform stringent quality control, all to deliver real long-lasting products to our customers, while still at a great price. SANSI : A Global Leader in LED Lighting and Displays Since its founding in 1993, SANSI has been dedicated to technological innovation in a wide range of LED applications, from commercial displays to home lighting, like security light, grow light, led light bulbs, BR30 bulbs, down light smart light, etc. We fully integrate product design, production, sales, installation, and customer support. With over 500 in-house engineers, 2000 employees, and three advanced factories, SANSI has reached over 40 nations on five continents, and continues to grow. Corporate Culture Innovative, sustainable, committed. For 27 years, SANSI has devoted itself to creating the ultimate LED display and lighting environment. SANSI’s success is directly derived from persistence, perseverance and teamwork. On top of the high quality, we also stand behind our products to provide great service. Our products may fail 1 in 1000, but our service will not. All together, we strive to provide the best products and an amazing online shopping experience to every customer.Please notice that our guaranteed warranty is valid only for the products purchased through our authorized reseller. Any products sold by SANSI-us01 could get our promised service:30-Day Money-Back Guarantee for Any Reason.We will take care of all quality-related issues with a REPLACEMENT or FULL REFUND including return shipping costs.SHIPPINGAll products will be checked carefully and packed in good condition before shipping. Item will be shipped within 2 business day after the payment has been received. -- If you buy more than 3 items and your shipping address is in PUERTO RICO, Please kindly request the total invoice before making the payment or we may ask extra payment before sending your order. Because USPS charge more shipping fees for boxes to Puerto Rico. Shipping ServiceDelivery TimeDelivery Weight RangeFirst Class3-7 Business Days