| Brand | Caltric |
|---|---|
| OE/OEM Part Number | 5EL-81890-00-00, 5EL-81890-01-00 |
| Compatible Make | Yamaha |
| Compatible Model | Yamaha V Star 1100 Classic XVS1100 2000-2009 |
| Item Length | 213 mm |
| Item Height | 80.5 mm |
| Item Width | 68.5 mm |
| Item Weight | 3lb 12oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 3 |
| Items Included | Starter, Starter Clutch, Idle Gear |
| Teeth | Gear Teeth-13 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 18748AA2002 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter And Starter Clutch Set for Yamaha V Star 1100 Classic XVS1100 2000-2009. Color: Silver, Condition: New. Listed at 114.00 USD. Starter Clutch | 5EL-15590-00-00, 99999-03908-00. 1 x Starter Clutch. Starter | 5EL-81890-01-00, 5EL-81890-00-00. 1 x Starter. For Yamaha Models Order Includes.