| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 3085393, 3084403, 3083646, 3083760, 3083933, 3083748 |
| Compatible Make | Polaris |
| Compatible Model | Polaris Xplorer 400 4X4 1995-2002 |
| Item Length | 150.3 mm |
| Item Height | 68.3 mm |
| Item Width | 68.3 mm |
| Item Weight | 5lb 10oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 2 |
| Items Included | Starter, Bendix |
| Teeth | Gear Teeth-9 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMOSGR |
| Manufacturer Part Number | 18331AA2012 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter & Drive for Polaris Xplorer 400 4X4 1995-2002 New. Color: Silver, Condition: New. Listed at 44.01 USD. Premium Quality Replacement Part STARTER AND DRIVE For Polaris Models: XPLORER 400 378cc ENGINE 1995-2002XPLORER 4x4 244cc ENGINE 2001-2002 12 VOLT CW 9 SPLINE SHAFT Order Includes: 1x STARTER 1x DRIVE