| Items Included | Starter |
|---|---|
| Item Length | 157 mm - 6.18 in |
| Compatible Make | Arctic Cat |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Number in Pack | 1 |
| Voltage | 12V |
| Performance Part | No |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Teeth | Gear Teeth-10 |
| Manufacturer Part Number | 16077AA1006 |
| Compatible Model | Arctic Cat 500 XR 500 2013-2017/ HDX 500 XT 2016 2017 |
| Material | Metal |
| Vintage Part | No |
| Rotation | CCW |
| Brand | Caltric |
| Number of Teeth | 10 |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| OE/OEM Part Number | 3305-954, 31210-PTA1-800, 31210-PTA1-D406, 3305954, 31210PTA1800, 31210PTA1D406 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Universal Fitment | No |
| Item Weight | 2lb 12oz |
Check the listing for details. Starter for Arctic Cat 500 XR 500 2013 2014 2015 2016 2017/ HDX 500 XT 2016 2017. Color: Silver, Condition: New. Listed at 40.00 USD. Alterra 500 TRV 2017. Prowler HDX 500 XT 2014. Prowler HDX 500 2014-2015. Prowler HDX 500 LTD 2014. HDX 500 XT 2016-2017. Alterra 500 XT 2016. XR 500 2015. Compatible with Arctic Cat Models.