| Brand | Caltric |
|---|---|
| OE/OEM Part Number | 278232, 0585061, 379091, 3292133, 0386591, 378674 0380239 386591 |
| Superseded Part Number | 586278, 380239, 277432, 381864, 585061, 0586278, 380139, 386597 |
| Compatible Make | OMC |
| Item Length | 201.5 mm |
| Item Height | 78.2 mm |
| Item Width | 78.2 mm |
| Item Weight | 4lb 10oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Black |
| Number in Pack | 1 |
| Items Included | Starter |
| Teeth | Gear Teeth-11 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CCW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 5712AA1006 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter for Evinrude 30 30Hp E30 E30E E30El E30Te E30Tel 1984-1998 New. Color: Black, Condition: New. Listed at 54.00 USD. E30EL 31.8ci ENGINE 30HP 1984-1998. E30TE 31.8ci ENGINE 30HP 1985-1998. E30E 31.8ci ENGINE 30HP 1984-1998. For Evinrude Engines-Marine Outboard Models.