| Brand | Caltric |
|---|---|
| OE/OEM Part Number | 31200-HM8-A41, 31200-HM8-003 |
| Compatible Make | Honda |
| Item Length | 144 mm |
| Item Height | 68.2 mm |
| Item Width | 68.2 mm |
| Item Weight | 2lb 11oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 1 |
| Items Included | Starter |
| Teeth | Gear Teeth-9 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CCW |
| Type | Starter |
| Manufacturer Part Number | 18336AA1004 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter for Honda 31200-Hm8-A41 31200-Hm8-003 Sm13475. Color: Silver, Condition: New. Listed at 41.00 USD. 1x Starter. For Honda ATV Models Order Includes.