| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 31200-MEY-671 |
| Compatible Make | Honda |
| Compatible Model | Honda CRF450X 2005-2015 |
| Item Length | 129.6 mm |
| Item Height | 62 mm |
| Item Width | 55 mm |
| Item Weight | 1lb 7oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 1 |
| Items Included | Starter |
| Teeth | Gear Teeth-9 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 18852AA1001 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter For Honda CRF450X 2005-2015 CW PMDD NEW. Color: Silver, Condition: New. Listed at 43.99 USD. High Quality OEM Replacement Part from Caltric! Premium Quality Replacement PartStarter For Honda CRF450X 2005-2015 CW PMDD NEWFor Honda Models:CRF450X 2005-2015Order Includes:1x Starter : 18852 31200-MEY-671Mounting Hole Distance : 44mmLength : 127mmWidth : 95mmSpline Diameter : 12mmTeeth : 9Starter Type : PMDDRotation : CWVoltage : 12**MANUFACTURED TO MEET OR EXCEED OEM PERFORMANCE****SHIPS FROM USA** Check out our EBAY Store!