| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 31100-38F00 |
| Compatible Make | Suzuki |
| Compatible Model | Suzuki LT-A400F LT-A400FC Eiger Auto 4WD 2002 - 2007 |
| Item Length | 144.5 mm |
| Item Height | 62 mm |
| Item Width | 62 mm |
| Item Weight | 2lb 7oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 1 |
| Items Included | Starter |
| Teeth | Gear Teeth-10 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CCW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 18809AA1008 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter for Suzuki LT-A400F LT-A400FC Eiger Auto 4WD 2002 2003 2004 2005 2006 07. Color: Silver, Condition: New. Listed at 32.49 USD. Premium Quality Replacement Part STARTER For Suzuki Atv Models: LT-A400F Eiger Auto 4WD 2002-2007LT-A400FC Eiger Auto 4WD 2003-2007 Order Includes: 1x Starter