| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Compatible Brand | For Arctic Cat |
| More Info | Pick Up:110 |
| Manufacturer Part Number | ST360A1002 |
| Compatible Model | 90 Dvx / 90 2X4 / Alterra 90 2006-2017 2020 2021 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Universal Part | No |
| Item Length | 88 mm |
| item Width | 88 mm |
| Vintage Part | No |
| Weight | 0.9 |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Brand | Caltric |
| Includes | Startor |
| Type | Stator Magneto |
| OE/OEM Part Number | 3304-641, 3305-254, 3305-256 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Item Height | 9 mm |
| Number in Pack | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Arctic Cat 90 Dvx / 90 2X4 / Alterra 90 2006-2024. Condition: New. Listed at 42.26 USD. Premium Quality Replacement Part Stator For Arctic Cat Models: DVX 90 2006-2017DVX 90 SE 2009Alterra 90 2017-2024Alterra DVX 90 2017-2018 Order Includes: 1x Stator: 3304-641 3305-254 3305-256 Length: 88 mmWidth: 88 mmHeight: 9 mm