| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 31120-MBA-004 |
| More Info | Pick Up:No |
| Item Length | 118.5 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 118.5 mm |
| Weight | 2.6 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | VT750C Shadow Ace/ Shadow 1998 1999 2000 |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Honda |
| Manufacturer Part Number | ST243A1007 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Honda VT750C Shadow Ace/ Shadow 1998 1999 2000. Condition: New. Listed at 55.00 USD. Premium Quality Replacement Part Stator / Magneto / Generator For Honda Models: Vt750c Shadow Ace, Shadow 1998-2000 Vt750cd Shadow Ace Deluxe 1998-2001 Vt750cd2 Shadow Ace 1998-2001 Vt750dc Shadow Spirit 2001-2002 Vt750dca Shadow Spirit 2003, 2005-2007 Vt750dcb Shadow Spirit 2003, 2005-2007 Vt750cda Shadow Ace Deluxe 2002-2003 Vt750cdb Shadow Ace Deluxe 2002-2003 Vt750cdc Shadow Ace Deluxe 2002-2003 Vt750cdd Shadow Ace Deluxe 2002-2003 Order Includes: 1x Stator : 31120-MBA-004 Item Length:118.5 mm item Width:118.5 mm Item Height:18 mm Item Weight:2.6 Lb