| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 3089249 |
| More Info | Pick Up:200 Lighting Pole:0.1-0.7 |
| Item Length | 108 mm |
| Item Height | 15 mm |
| item Width | 108 mm |
| Weight | 2 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | 3089249 Stator Generator Alternator Magneto |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Polaris |
| Manufacturer Part Number | ST358A1003 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Polaris 3089249 Stator Generator Alternator Magneto. Condition: New. Listed at 45.00 USD. Premium Quality Replacement Part STATOR For Polaris Models: SPORTSMAN 500 6X6 2004SPORTSMAN 500 HO 2004SPORTSMAN 400 2004 Order Includes: 1x STATOR