| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 3089612 |
| More Info | Pick Up:200 |
| Item Length | 93 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 93 mm |
| Weight | 2 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | Predator 500 Tld Le 2005 2006 2007 |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Polaris |
| Manufacturer Part Number | ST363A1002 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Polaris Predator 500 Tld Le 2005 2006 2007. Condition: New. Listed at 52.01 USD. Premium Quality Replacement Part Stator / Magneto / Generator For Polaris Models:Predator 500 2005-2007 Predator 500 Le 2007 Predator 500 Tld 2006 Order Includes: 1x Stator : 3089612 Item Length : 93 mm item Width : 93 mm Item Height : 18 mm Item Weight : 2 LB