| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 290886725, 290886726, 420886725 |
| More Info | Pick Up:No |
| Item Length | 107.9 mm |
| Item Height | 0 mm |
| item Width | 107.9 mm |
| Weight | 2 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | GTX650 GTX 657X 650Cc 1995 Sea Doo Jet Ski 4-Wire Magneto |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Sea-Doo |
| Manufacturer Part Number | ST188A1006 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Seadoo GTX650 GTX 657X 650Cc 1995 Sea Doo Jet Ski 4-Wire Magneto. Condition: New. Listed at 46.01 USD. Premium Quality Replacement Part Stator / Magneto / Generator For Sea-Doo / Jet Ski Models:GS720 GS 717 718cc 1997-2001 GSI720 GS 717 718cc 1997 GTI720 GTI 717 718cc 1996-2005 GTI720 GTI717 LE 718cc 2002-2004 GTS580 GTS 587 580cc 1996 GTS720 GTS 717 718cc 1997-2001 GTX650 657X 650cc 1995 HX 720 717 718cc 1995-1997 SP580 587 580cc 1995-1996 SP720 717 718cc 1997 SPI580 SPI 587 580cc 1995-1996 SPX650 657X 650cc 1995 SPX720 717 718cc 1996 XP720 XP717 718cc 1995 Order Includes: 1x Stator : 290886725 290886726 420886725 Item Length:107.9 mm item Width:107.9 mm Item Weight:2 Lb