| Brand | Caltric |
|---|---|
| OE/OEM Part Number | 4JG-85510-01-00 |
| More Info | Pick Up:No, Lighting Pole:0.4-1.0 |
| Item Length | 97 mm |
| Item Height | 14 mm |
| item Width | 97 mm |
| Weight | 2 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | XT225 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Yamaha |
| Manufacturer Part Number | ST298A1002 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Yamaha XT225 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007. Condition: New. Listed at 36.99 USD. XT225 2001-2007. 1x Stator: 4JG-85510-01-00. For Yamaha Models Length: 97 mm. TTR225 1999-2004. Order Includes.