| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 31401-49010, 31400-49010, 31401-00A00, 31400-49011 |
| Interchange Part Number | 31401-49011, 31401-49210, 31401-09300, 31400-49320 |
| Superseded Part Number | 31400-49410, 31401-49410, 31401-49411, 31401-49420 |
| More Info | Pick Up:No |
| Item Length | 103 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 103 mm |
| Weight | 3.5 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor, Gasket And Regulator |
| Compatible Model | GS1000E 1980 |
| Number in Pack | 3 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Suzuki |
| Manufacturer Part Number | ST231A2008 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator & Regulator & Gasket for Suzuki GS1000E 1980. Condition: New. Listed at 41.00 USD. Premium Quality Replacement Part Stator And Regulator With Crankcase Cover Stator Gasket For Suzuki Models: GS1000E 1980GS1000 1978-1979GS1000S 1979-1980GS1000GL 1980-1981GS1000G 1980-1981 Note: These Models Use Two Kind Of Regulators. Before Purchase Make Sure That Your Original Regulator Is Same As The Picture. Order Includes:1x Stator: 31401-49010 31401-49210 31400-490101x Regulator: 32800-49X50 32800-45110 32800-45210 32800-45250 32800-49140 32800-49310 32800-49320 32800-47121 32800-44030 32800-44040 32800-44120 32800-45240 32800-47020 32800-471201x Crankcase Cover Stator Gasket: 11483-45000 11483-45000-H17 Length: 103 mmWidth: 103 mmHeight: 18 mm