| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 5KS-81410-00-00, 5KS-81410-01-00, 5KS-81410-02-00 |
| Interchange Part Number | 5EL-81410-00-00,5EL-81410-01-00,5VN-81960-00-00,4XY-81960-00-00 |
| More Info | Pick Up:200 |
| Item Length | 129.5 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 129.5 mm |
| Weight | 3.8 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor And Regulator |
| Compatible Model | V-Star 1100 XVS1100 Custom 2003-2009 |
| Number in Pack | 2 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Yamaha |
| Manufacturer Part Number | ST176A2006 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator & Regulator Rectifier for Yamaha V-Star 1100 XVS1100 Custom 2003-2009. Condition: New. Listed at 66.01 USD. Premium Quality Replacement Part Stator and Regulator Rectifier For Yamaha Models:V-Star 1100 Xvs1100 Custom 1999-2004, 2007-2009 V-Star 1100 Xvs1100 Custom W, Flames 2005-2006 V-Star 1100 Xvs1100 Midnight Custom 2005-2009 V-Star 1100 Xvs1100a Classic 2000-2004 V-Star 1100 Xvs1100at Silverado 2004-2009 V-Star 1100 Xvs1100at Silverado W, Cast Wheel 2003 V-Star 1100 Xvs1100aw Classic 2005-2009 V-Star 1100 Xvs1100aw Classic W, Cast Wheel 2003, 2006 Order Includes: 1x Stator : 5KS-81410-00-00 5KS-81410-01-00 5KS-81410-02-00 5EL-81410-00-00 5EL-81410-01-001x Regulator Rectifier : 5VN-81960-00-00 4XY-81960-00-00 Item Length:129.5 mm item Width: 129.5 mm Item Height:18 mm Item Weight:3.8 Lb