| Note | Can not ship to Puerto Rico/Alaska/Hawaii |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Steam Iron |
| Features | Adjustable |
| Cord Type | Corded |
| Suitable For | Nylon, Silk, Wool, Cotton, Linen |
| Included Accessories | Nozzle |
| Heat Time | 4 Minutes |
| Color | Black |
| Power | 1600W |
| Voltage | 110V, 60HZ |
| Capacity | 1L/ 0.26 Gal(Water Tank Capacity) |
| Item Weight | 10.5kg/ 23.15 lbs |
| Steam Rate | 120g/0.26 lbs/min |
| Material | Plastic, Iron, Aluminum |
| Surface Treatment | Coating |
| Assembly Required | no |
| Power Cord Length | 1.7m/ 5.58 ft |
| Self-locking Force | 8kg/ 17.64 lbs |
| Number of Modes | 5 (Nylon, Silk, Wool, Cotton, Linen) |
| Fabric Temperature | 90-200 ℃/194-392 ℉ |
Check the listing for details. Steam Press W/ Touch Screen Digital Steam Press W/ Multiple Fabric Settings. Color: Black, Condition: New. Listed at 270.93 USD. Specifications Style: Modern Color: Black Material: Plastic, Iron, Aluminum Surface Treatment: Coating Mount Type: Tabletop Assembly Required: No Indoor/Outdoor Usage: Indoor Power Source: Corded Electric Plug Standard: US Standard Voltage: 110V, 60HZ Power: 1600W Power Cord Length: 1.7m/ 5.58 ft Steam Flow: 120g/0.26 lbs/min Self-locking Force: 8kg/ 17.64 lbs Water Tank Capacity: 1L/ 0.26 Gal Number of Modes: 5 (Nylon, Silk, Wool, Cotton, Linen) Heating Time: 4 Minutes Fabric Temperature: 90-200 ℃/194-392 ℉ Gross Weight: 13.2kg/ 29.1 lbs Net Weight: 10.5kg/ 23.15 lbs Product Size: 66*53*26cm/ 26*20.8*10.2 in Package Size: 71.2*59*29cm/ 28.03*23.23*11.42 in Package Included 1* Intelligent Steam Press 1* Spray Bottle 1* Pressing Cushion Notes Ple.