| Shape | Round |
|---|---|
| Item Diameter | 18' x 48" |
| Item Length | 18' x 48" |
| Item Depth | See Description |
| Brand | Unknown |
| Water Type | See Description |
| Item Height | 18' x 48" |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Width | See Description |
| Item Weight | See Description |
| UPC | 7445033686686 |
Check the listing for details. Steel 18’ x 48” Round Above Ground. Condition: New. Listed at 517.56 USD. The sand filter pump uses either silica sand or lightweight Bestway Polysphere™ Pool Filtration Balls, included in this set. Made of recyclable and non-toxic material, the cotton-like filtration balls can last 4-6 months with proper maintenance.