| Brand | Barracuda |
|---|---|
| Commercial/Residential | Commercial |
| Door Lock Style | Modern |
| Door Locks & Knobs Product Type | Barrier Lock |
| Features | Easy Installation |
| Finish | Black Powder Coat |
| Finish Family | Antique Bronze |
| Hardware Color Family | Black |
| Included | Installation Instructions,Mounting Hardware |
| Interior/Exterior | Interior |
| Material | Steel |
| Product Weight (lb) | 3 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Certifications and Listings | No Certifications or Listings |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Product Depth (in) | 2.75 in |
| Product Height (in) | 2.25 in |
| Product Width (in) | 6.5 in |
| UPC | 744759212085 |
Check the listing for details. Steel Intruder Defense Barrier Lock System. Condition: New. Listed at 87.46 USD. Door Locks & Knobs Product Type Barrier Lock. The Barracuda is a heavy-duty steel construction barrier lock finished with a durable powder coat finish. The free-standing devices (not permanently attached to door) require no installation costs and can be easily transferred between access points.