| ~Feature~ | AAAAA+ SELLER!!! |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Model | strapping tool |
| Type | Strapping tool set |
| Color | Red, Silver |
| Material | Cast Aluminum, Steel |
| Max Tensioning Force | 1000N |
| Break Strength | 40kg/88lbs |
| Net Weight | 2.6kg/5.73lbs |
| Gross Weight | 3.2kg/7.05lbs |
| Package Size | 37*28*9cm/14*11*3inch |
| Strapping Sealer Length | 36cm/14.2inch |
| Non-slip Rubber Sleeve Length | 7cm/2.8inch |
| Strapping Tensioner Size | 27*14cm/10.6*5.5inch |
| Strapping Tensioner Handle Length | Strapping Tensioner Handle Length |
| Deutsche Anleitung | nicht im Lieferumfang enthalten |
| Suitable Packing Belt Width | 12-16mm/0.4-0.6inch |
Check the listing for details. Steel Packaging Strapping Kit Packaging Strapping Banding Tensioning Tool. Color: Red, Silver, Condition: New. Listed at 60.02 USD. Made of high-quality cast aluminum and steel, it is strong and durable. The large tensioning force of 1000N allows you to strap efficiently. This kit can help you to strap heavy or bulky objects. These make the kit convenient for you to use.