| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| ❤Highlights❤ | ❤Premium Material❤Long Service Life❤Creative Design❤ |
| 🔥Feature🔥 | 🔥High Performance🔥High Safety🔥Good Stability🔥 |
| ★Features★ | ★★★Reliable Quality★★★Easy installation★★★Ideal Gift★★★ |
| * Feature * | *Durable Material*Beautiful Appearance*Good Performance* |
| Deutsche Anleitung | nicht im Lieferumfang enthalten |
| Brand | Unbranded |
| Model | strapping tool |
| Type | Strapping tool set |
| Color | Red, Silver |
| Material | Cast Aluminum, Steel |
| Max Tensioning Force | 1000N |
| Break Strength | 40kg/88lbs |
| Net Weight | 2.6kg/5.73lbs |
| Gross Weight | 3.2kg/7.05lbs |
| Package Size | 37*28*9cm/14*11*3inch |
| Strapping Sealer Length | 36cm/14.2inch |
| Non-slip Rubber Sleeve Length | 7cm/2.8inch |
| Strapping Tensioner Size | 27*14cm/10.6*5.5inch |
| Strapping Tensioner Handle Length | Strapping Tensioner Handle Length |
Check the listing for details. Steel Packaging Strapping Kit Packaging Strapping Banding Tensioning Tool. Color: Red, Silver, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 63.38 USD. Made of high-quality cast aluminum and steel, it is strong and durable. The large tensioning force of 1000N allows you to strap efficiently. These make the kit convenient for you to use. Its maximum tension force is 1000N, and the breaking strength is up to 40kg/88lbs.