| Feature 2 | Special Fashion Design |
|---|---|
| shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Transportation does not include | canarias |
| Feature 4 | Trouble-free Installation |
| *Highlights | Beautiful Appearance |
| features: | Stable characteristic |
| Characteristic | Convenient Use,Easy Operation,Easy installation |
| Brand | Unbranded |
| *Besonderheiten* | High-quality & Durable !💕 |
| 🔥Features🔥 | fast shipping !🔥✨ |
| ❤Highlights❤ | ❤Compact Design❤Unique Appearance❤ |
| ★Merkmal★ | ★Trouble-free Installation★ |
| 🔥Feature🔥 | 🔥High Performance🔥High Safety🔥Good Stability🔥 |
| ★Features★ | ★★★Reliable Quality★★★Easy installation★★★Ideal Gift★★★ |
| Deutsche Anleitung | nicht im Lieferumfang enthalten |
| Model | strapping tool |
| Type | Strapping tool set |
| Color | Red, Silver |
| Material | Cast Aluminum, Steel |
| Max Tensioning Force | 1000N |
| Break Strength | 40kg/88lbs |
| Net Weight | 2.6kg/5.73lbs |
| Gross Weight | 3.2kg/7.05lbs |
| Package Size | 37*28*9cm/14*11*3inch |
| Strapping Sealer Length | 36cm/14.2inch |
| Non-slip Rubber Sleeve Length | 7cm/2.8inch |
| Strapping Tensioner Size | 27*14cm/10.6*5.5inch |
| Strapping Tensioner Handle Length | Strapping Tensioner Handle Length |
Check the listing for details. Steel Packaging Strapping Kit Packaging Strapping Banding Tensioning Tool. Color: Red, Silver, Condition: New. Listed at 60.00 USD. Made of high-quality cast aluminum and steel, it is strong and durable. The large tensioning force of 1000N allows you to strap efficiently. These make the kit convenient for you to use. Its maximum tension force is 1000N, and the breaking strength is up to 40kg/88lbs.