| Freedom to control all terrain (Wheel) | Sandy soil,asphalt road,stone road |
|---|---|
| Wheel | 4 Caster Wheels |
| Various Occasions | Painting,Car cleaning,Glass cleaning,Interior decoration |
| Folded Sizes | 33.8×17.3×9 in |
| Feature 1 | Anti-slip Surface,Anti-corrosion coating |
| Table Length | 65 in |
| Feature 3 | Save space,Portable,Wear resistant |
| Feature 2 | Solid pin fixed,Stable structure |
| Feature 5 | Heavy duty hinge design,Easy storage and transport |
| Item Length | 66 in |
| Feature 4 | 5 Adjustable Heights |
| Feature 6 | Rust resistant,Oxidation resistant |
| Table Width | 12 in |
| Load Capacity | Max 1100 LBS |
| Item Height | 29 ~48 in |
| Detail 4 | Four caster wheels |
| Detail 3 | Thickened carbon steel |
| Detail 2 | Locking pins and locking screws |
| Detail 1 | Mechanical Connections |
| Item Width | 17 in |
| Adjustable Height Range | 29 ~48 in |
| Material | Alloy Steel,Carbon Steel,PVC |
| California Prop 65 Warning | No warning applicable |
| Brand | YTOXEO |
| Shipping from | CA & NJ |
| Model | Adjustable Welding Table with Casters |
| Country of Origin | China |
| Caster Wheel | 360 Degrees rotate |
Check the listing for details. Steel Portable Welding Table Welding Workbench Table Folding Work Bench Silver. Condition: New, Made in China. Listed at 175.00 USD. YTOXEO 1100 LBS Heavy Duty Welding Table – 65" Foldable Workbench with 360° Wheels. Crafted from alloy steel, the Welding Table maintains rock-solid support under 1100 lbs of weight. The work platform features tool holes and four tool slots to securely hold small tools and accessories.