| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| MSRP | $24.59 |
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.5" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Blue |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.5" |
| Overall Length | 6.0" |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Lock back |
| Model | Barracuda |
| Number of Blades | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2.5 oz |
| Handle Material | Cancun Blue Jigged Bone |
| MPN | SW-100CBJ |
| UPC | 026615168690 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR BARRACUDA SW-100CBJ. Color: Blue, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 10.40 USD. 2 1/2" 440 Stainless Steel Clip Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity.