| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| MSRP | $39.68 |
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.75" |
| Color | Red/White/Blue |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.75" |
| Overall Length | 6.50" |
| MPN | SW-105LB |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Lock Back |
| Model | Choctaw |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Liberty Bell Shield |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Red/White/Blue Smooth Bone |
| UPC | 026615316664 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR CHOCTAW SW-105LB. Color: Red/White/Blue, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 13.00 USD. Color Hue and Handle Pattern may vary from picture giving uniqueness to each knife. 2 3/4" 440 Stainless Steel Clip Point Blade. Liberty Bell Shield.