| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.625" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Green |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.25" |
| Overall Length | 5.875" |
| MPN | SW-106KLJ |
| Blade Types | Clip & Pen |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slipjoint |
| Model | Copperhead |
| Number of Blades | 2 |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Key Lime Jigged Bone |
| UPC | 026615168850 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR COPPERHEAD SW-106KLJ. Color: Green, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 11.70 USD. 2 440 Stainless Steel Blades: 1-2 5/8" Clip Point & 1-2" Pen Blade.