| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 1.75", 1.75", 1.625", & 1.625" |
| Color | Blue |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.25" |
| Overall Length | 5.00" |
| Blade Types | Clip Point, Sheepsfoot, Coping, Pen |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Little Congress |
| Number of Blades | 4 |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Cancun Blue Jigged Bone |
| MPN | SW-110CBJ |
| UPC | 026615169017 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR LITTLE CONGRESS SW-110CBJ. Color: Blue, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 10.40 USD.