| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.625" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.25" |
| Overall Length | 5.875" |
| MPN | SW-104BPS |
| Blade Types | Clip & Wharncliffe |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slipjoint |
| Model | Copperhead |
| Number of Blades | 2 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Burnt Peach Seed Bone |
| MSRP | $31.20 |
| UPC | 026615187127 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR LOCKING COPPERHEAD SW-104BPS. Color: Brown, Condition: New other (see details). Listed at 14.25 USD. 2 440 Stainless Steel Blades 1-2 5/8" Clip Point & 1-2" Wharncliffe. One flat fee for all orders regardless of quantity.