| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.875" |
| Color | Silver |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.75" |
| Overall Length | 6.625" |
| MPN | SW-144SS |
| Blade Types | Drop Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Liner Lock |
| Model | Silver Cloud |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Thumb Stud, Belt/Pocket Clip, Lanyard Hole |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Stainless Steel |
| UPC | 026615265146 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR SILVER CLOUD SW-144SS. Color: Silver, Condition: New other (see details). Listed at 7.50 USD. 2 7/8" 440 Stainless Steel Drop Point Blade. 3 3/4" Stainless Steel Liner Lock Handle.