| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| MSRP | $30.93 |
| Blade Length | 2.50" & 2.50" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.375" |
| Overall Length | 5.875" |
| MPN | SW-111ASC |
| Blade Types | Clip & Spey Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Small Saddlehorn |
| Number of Blades | 2 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Autumn Second Cut Bone |
| UPC | 026615169062 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR SMALL SADDLE HORN SW-111ASC. Color: Brown, Condition: New other (see details). Listed at 12.35 USD. 3 3/8" Closed Autumn Second Cut Bone Handle. 2-2 1/2" 440 Stainless Steel Clip Point & Spey Blades.