| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.0" |
| Overall Length | 5.25" |
| MPN | SW-109ASC |
| Blade Types | Long Clip |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Small Toothpick |
| Number of Blades | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Autumn Second Cut Bone |
| MSRP | $26.97 |
| UPC | 026615168980 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR SMALL TOOTHPICK SW-109ASC. Color: Brown, Condition: New other (see details). Listed at 10.50 USD. 2 1/4"440 STAINLESS STEEL LONG CLIP BLADE. One flat fee for all orders regardless of quantity.