| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| MSRP | $35.47 |
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 3.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Gray/White |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.25" |
| Overall Length | 7.5" |
| MPN | SW-108ZB |
| Blade Types | Clip & Spey |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Trapper |
| Number of Blades | 2 |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Ox Horn w/Lasering Zebra Stripes |
| UPC | 026615834267 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR TRAPPER SW-108ZB. Color: Gray/White, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 14.30 USD. Color Hue and Handle Pattern may vary from picture giving uniqueness to each knife. 2-3 1/4" 440 Stainless Steel Clip & Spey Blades. 4 1/4" Closed Ox Horn w/Lasering Zebra Stripes Handle.