| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Blue |
| Overall Length | 5.25" |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.0" |
| MPN | SW-102CBJ |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Lock Type | Lock Back |
| Type | Pocket Knife |
| Model | Viper |
| Features | Lanyard Hole |
| Number of Blades | 1 |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Cancun Blue Jigged Bone |
| UPC | 026615323150 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR VIPER SW-102CBJ. Color: Blue, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 10.40 USD. Color Hue and Handle Pattern may vary from picture giving uniqueness to each knife. 2 1/4" 440 Stainless Steel Clip Point Blade. 3" Closed Cancun Blue Jigged Bone Handle.