| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.50" |
| Color | Brown/Black |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.50" |
| Overall Length | 6.00" |
| MPN | SW-123ITS |
| Blade Types | Clip Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Lock Back |
| Model | Warrior Lockback |
| Number of Blades | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Imitation Tortoise Shell Acrylic |
| UPC | 026615388852 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR WARRIOR LOCK BACK SW-123ITS. Color: Brown/Black, Condition: New other (see details). Listed at 11.25 USD. 2 1/2 440 Stainless Steel Clip Point Blade. 3 1/2" Closed Imitation Tortoise Shell Acrylic Lock Back Handle.