| Tips~ | If you have any questions,please feel free to contact us!!! |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Winch Cable with Hook |
| Material | Carbon Steel |
| Number of Steel Wires Used for Weaving | 6x37 |
| Working Load Limit | 2000 kg/4409.25 lbs |
| Breaking Strength of Hook | 8000 kg/17636.98 lbs |
| Wire Rope Diameter | 1.42 cm/9/16 in |
| Wire Rope Length | 45.72 m/150 ft |
Check the listing for details. Steel Winch Cable with Swivel Self-locking Hook Wire Rope for Lifting Material. Condition: New. Listed at 170.22 USD. Specification Color: Yellow + Dark Grey Material: Carbon Steel Process: Oil Coating Number of Steel Wires Used for Weaving: 6x37 Working Load Limit: 2000kg/4409.25 lbs Breaking Strength of Hook: 8000kg/17636.98 lbs Wire Rope Diameter: 1.42cm/9/16in Wire Rope Length: 45.72m/150ft Package Size: 65*65*12cm/25.59*25.59*4.72in Gross Weight: 30.2kg/66.58 lbs Net Weight: 28.69kg/63.25 lbs Package Included 1* Winch Cable with Hook.