| Format | 4K |
|---|---|
| Movie/TV Title | Steelbook The Social Network (4K UHD + Blu-ray + Digital) New |
| Sub-Genre | Biographical |
| Genre | Drama |
| Type | Movies & Television |
| Actor | Jesse Eisenberg |
| Language | English |
| Rating | PG-13 |
| Country of Origin | United States |
| Case Type | Steelbook |
| Binding | 4K |
| UPC | 043396641259 |
Check the listing for details. Steelbook The Social Network (4K UHD + Blu-ray + Digital) New. Condition: Brand New, Made in United States. Listed at 29.99 USD. The evolution of Facebook and how overnight success and wealth changed the lives of the classmates who created it. On a fall night in 2003, Harvard undergrad and computer programming genius Mark Zuckerberg sits down at his computer and heatedly begins working on a new idea. In a fury of blogging and programming, what begins in his dorm room soon becomes a global social network and a revolution in communication. A mere six years and 500 million friends later, Mark Zuckerberg is the youngest billionaire in history... but for this entrepreneur, success leads to both personal and legal complications.