| Country of Origin | Italy |
|---|---|
| Item Height | 50 in |
| Item Length | 20 in |
| Item Width | 47 in |
| Type | Display Cabinet |
| Brand | Unbranded |
| Material | Wood |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Antique | No |
| Color | Multicolor |
| Number of Shelves | 2 |
| Additional Parts Required | No |
| Mounting | Free Standing |
| Handmade | Yes |
| Assembly Required | No |
| Department | Adult |
| Room | Living Room |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960-1969 |
| Measures | H 221 x W 120 x D 48 cm |
Check the listing for details. Vitrine double body display cabinet lacquered painted bookcase 20th century. Color: Multicolor, Made in Italy. Listed at 10350.00 USD. Florentiner Vitrine aus der Mitte des 20. Reich lackiert, vergoldet und handbemalt mit floralen Dekorationen von großer Freude. Oberer Korpus mit zwei Türen, der im Inneren zwei Glasregale mit hervorragendem Fassungsvermögen bietet, ideal für die Präsentation von Sammlungen von Objekten.