| Light Color | Bright White (6000K) |
|---|---|
| Materials | Aluminum, Plastic, Stainless Steel, Steel |
| Wattage | 6w |
| Item Length | Universal OEM |
| Suitable For | Brake Light, Tail Light, Turn Signal Light |
| Lumens | 1450 lm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Dual non-polarity | Plug and Play for DC socket, No modification or rewiring required |
| Voltage | 12 V |
| Item Height | Universal OEM |
| Features | Ballast Included, CAN bus Compatible, High Brightness, Road Legal, Rust-Resistant, Waterproof |
| Bulb Color | Clear |
| Unit Quantity | 1 Super bright LED bulb |
| Item Width | Universal OEM |
| Lighting Technology | LED |
| Performance Part | Yes |
| Volts / Watts | Replaces 12v 21/5w DC or similar |
| Specific Features | 360-degree light output & front facing diodes and lens |
| Machine Type | Dual Sport Motorcycle, Off-road Motorcycle, Scooter |
| Color Temperature | 6000K |
| Dual Function | Brake / Taillight Bulb or Marker / Turn Signal (2 contacts) |
| Manufacturer Part Number | Replaces 58414042000 for DC sockets |
| Number of Bulbs | 1 |
| California Prop 65 Warning | https://www.p65warnings.ca.gov |
| Brand | Superlative Supplies |
| Type | LED Bulb |
| OE/OEM Part Number | 58414042000 |
| Model | 525 EXC 2003–2007 & more, see ad |
| Universal Fitment | Yes |
| Bulb Life Hours | 50, 000 hours |
| Item Weight | 2 oz |
| Location | US Business located in Oklahoma City, Ok. |
Check the listing for details. 🌟Vivid LED Stop / Tail Light Bulb for KTM 525 EXC 2003–2007 ⬆️Visibility. Condition: New. Listed at 8.99 USD. 🏍️Upgrade Your KTM with Superlative Supplies' Taillight/Stop Light LED Bulb. 525 EXC Series. 🛠️Versatile Performance : Brightness optimized to avoid overheating wires or damaging lenses while providing superior visibility.